Výrobky z lněného vlákna

Len je jedno z nejstarších přírodních vláken - ekologický, plně recyklovatelný, biologicky odbouratelný. Spotřeba hnojiv a pesticidů je při ošetřování lnu 5x menší než při pěstování bavlny, pro výrobu lněných tkanin nejsou třeba chemické úpravy jako u jiných tkanin.

Lněné plátno je mnohem odolnější, pevnější, prodyšné, absorbuje vlhkost a nepřejímá pachy (proto se hojně využívá i k výrobě utěrek, ložního prádla nebo ubrusů). Říká se, že lněná látka dokáže absorbovat tolik tekutiny, kolik sama váží v suchém stavu, aniž pocitově zvlhne a dokáže vodu opět odpařit. Len má hladká rovná vlákna, která se díky svému tvaru a olejům, které obsahují, méně špiní.

  • Lněné výrobky perte na 40 °C. Len má specifickou strukturu vlákna, která se mnohem méně špiní, ale také snadněji uvolňuje již ulpělé nečistoty. Vyšší teploty ovlivní především jeho srážlivost.
  • Len je dobré prát zase se lnem nebo samostatně, pokud jej přidáte k nějakému materiálu, který uvolňuje z vláken chlupy (froté, silnější bavlna, vlna) tyto chlupy se zachytí na vláknech lnu, a obtížně se odstraňují.
  • Nepoužívejte aviváž, v případě přírodního, nebo barveného lnu, ani žádná bělidla.
  • Ždímání je vhodné zvolit na nižší otáčky, ideálně nepřesahovat 800 ot/min.
  • Pokud využíváte sušičku, volte jemný krátký program, ale nejlepší je sušit klasicky na šňůře nebo rozložené.
  • Lněné výrobky před pověšením vyklepejte, nebo uhlaďte.
  • Žehlením se vlákno uhlazuje, žehlit můžete na střední, nebo vyšší teplotu - pokud len před žehlením nakropíte, nebo budete žehlit přes vlhké plátno, povrch látky se bude hezky lesknout.

Výše uvedené zásady zaručují dlouhou životnost lněného materiálu, která je opravdu mimořádná. Lněné textilie degradují mnohem pomaleji než bavlna nebo syntetická vlákna, naopak delším užíváním získávají větší jemnost při zachování původní pevnosti vlákna.

pro více informací nás můžete kontaktovat ZDE

Vytvořte si webové stránky zdarma!